Periimplantitis

Yapılmış olan implant çevresinde cerrahi, protez yapımına bağlı ya da implant çevresi dokularına bağlı  oluşan ve çevre  dokularda kemik kaybına yol açan bir enfeksiyondur. Bakterilerin birikimi ile dokular kendini koruma amaçlı enfeksiyon oluştururlar.Bu da kemik kaybına sebep olur. İmplant kayıplarında ana etken olduğu söylenebilir. Erken aşamada tespit edildiğinde tedavisi mümkündür.

Eğer implantüstü kuronda hareketlilik varsa bu iki sebepten olabilir.

1- İmplant ile implantüstü porselenin yerleştiği abutmenti bağlayan vida gevşemiştir.Bu vida sıkılırsa problem hallolur.

2- İmplant  hareketlenmiştir. Bu  implantın kaybı anlamına gelir.

Periimplantitis tedavi  edilebilir mi ?

Periimplantitis  tedavisini yapmanın değişik yöntemleri vardır.

Bu işlemdeki  temel  amaç implantın etrafında oluşmuş olan istenmeyen iltahaplı dokuları uzaklaştırmak ve gerekirse yeni destek kemik dokusu oluşturarak implantın ömrünü uzatmaktır.

Periimplantitis tedavisinde bilinen en başarılı yöntem Erbium: Yag Laser ( lazer )sistemleridir. Sert doku laseri olarak da tanınan bu laser tipi ile  iltahap dokularını en iyi şekilde  ve seçici olarak temizlemek mümkün olabilir. Ama daha önemlisi implant yüzeyini implanta zarar vermeden, implanta uzun vadede risk oluşturmadan ve implant yüzeyini  tamamen bakterilerden temizlemenin (Dekontaminasyon) bilinen en iyi yoludur.

Ancak bu koşullar doğru bir şekilde sağlanırsa implant çevresi doku iltahabı ( periimplantitis ) kemiğe zarar vermeyerek tedavi edilebilir.

"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez."
Copyright © 2012 İmgesel Tasarım